The production professionals use only standard and qualitative raw material procured from noteworthy vendor companies . Customers can also avail Telescopic Spans in this line of products. The experienced quality controllers of our organization also check the entire process of production of these consignments. This help us to offer complete satisfaction to our customers. These spans are widely known for robust design, durability and sturdy construction.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Min span length | 2 m |
| Material | Mild Steel |
| Max span length | 3.75 m |
| Span type | Telescopic span |
| Upper section size | 125x65 mm |
| Lower section size | 125x65 mm |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Weight | 38-39 KG |
| Span material | MS |
| Coating | Powder coated |
| Length | 2.45-4.15 Mtr |
We are a prominent firm involved in offering our customers Adjustable Telescopic Span. These spans are manufactured by the experts using sheet, lattices and provide perfect functionality to provide support for shuttering. The products offered by us are widely used in various industries such as automobile and construction.
Features:
Technical Specifications :
| Span Size | Range Min. (mm) | Range Max. (mm) |
| ESO+ESI | 1750 | 2700 |
| ESO+SI | 2350 | 3400 |
| SO+ESI | 2400 | 3450 |
| SO+SI | 2460 | 4120 |
| SO+LI | 3050 | 4750 |
| LO+SI | 3150 | 4900 |
| LO+LI | 3150 | 5500 |