Product Details:
| Plate Thickness | 2.5 mm |
| Plate Size | 1200x600 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Sheet Grade | IS 1079 |
| Sheet Material | Mild Steel |
| Face Type | Plain |
| Surface Finish | Painted |
| Welding Type | Spot Welded |
| Usage | Slab |
| Plate Weight | 10 kg |
| Edge Type | Angle Frame |
| Tolerance | +/- 3.0 % |
| Thickness | 2.5 to 3.0 mm |
| Length | 2 - 4 ft |
We have in store an impeccable gamut of Shuttering Plates for our valued clients. Furthermore, these offered products are supplied with standard panels, longitudinal stiffener, channel/heavy duty soldiers and tubes/channel walers. These offered products can be availed in both customized and standard forms as per the requirements.
Technical Specifications:
Available sizes | Weight in Kgs. |
1250 x 200 | 14.30 |
1250 x 230 | 15.25 |
1250 x 300 | 19.00 |
1250 x 400 | 24.00 |
1250 x 450 | 25.25 |
1250 x 500 | 27.00 |
1250 x 600 | 33.25 |
1250 x 650 | 37.00 |
1250 x 750 | 39.70 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kilogram |
| Plate Thickness | 2.5 mm |
| Plate Size | 1150x600 mm |
| Sheet Grade | Commercial |
| Material | Mild Steel |
| Face Type | Plain |
| Surface Finish | Painted |
| Usage | Slab |
| Shape | Rectangular |
| Edge Type | Raw Edge |
| Plate Weight | 10 kg |
| Welding Type | Spot Welded |
| Hardness | 20 - 40 Hrc |
| Tensile Strength | 100 - 300 Mpa |
In order to meet the changing needs of clients, we are offering Centering Plates. All these products are developed using qualitative raw material along with employing advanced machines and technologies. These are widely used at places of large construction sites as these provide high strength. To meet the requirements of customers, we offer these plates in different sizes.
Features: