Product Details:
| Panel Type | Welded Steel |
| Panel Length | 1000 mm |
| Material | Aluminium |
| Panel Width | 300 mm |
| Sheet Thickness | 2.5 mm |
| Face Type | Pressed |
| Edge Type | Angle Frame |
| Usage | Bridge Deck |
| Width | 250 to 400 mm |
| Length | 950 to 1150 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
Our range of excellent quality MS Floor Form Panel is widely appreciated for its excellent length. These durable products are made available to the clients in a variety of sizes, slab thickness and other specifications to attain their maximum level of satisfaction. Besides, our customers can avail floor form adjusters in customized forms that are specifically designed as per clients’ specific requirements.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kilogram |
| Panel Type | Pressed Steel |
| Panel Length | 1000 mm |
| Panel Width | 450 mm |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Thickness | 2.5 mm |
| Panel Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Painted |
| Face Type | Plain |
| Edge Type | Angle Frame |
| Usage | Slab |
| Panel Weight | 12 kg |
| Thickness | 2.5-4.00 mm |
| Suraface Treatment | Color Coated |
We are exclusively known for offering quality-approved Scaffolding Floor Forms. This range of product find application in casting of concrete floors. We utilize standard raw material and cutting-edge technology in the manufacturing process of these products. Moreover after manufacturing these products we store them in our state-of-the-art warehousing unit. Our products are widely appreciated for sturdy construction, durable life and outstanding performance.
Standard Sizes: