We offer our clients a wide assortment of Joint Pins under this category. These pins are designed and developed by the experts to serve different industrial purposes. Our offered pins are widely used for end to end connection, only when tubes are in compression. Further, we ensure that these pins are delivered at patrons' premises within the scheduled time.
Product Details:
| Pipe Size | 40 mm |
| Type | External |
| Finish | Zinc Plated |
| Material Grade | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Safe Load | 10 kN |
| Lock Type | Spring Pin |
| Packaging Type | Gunny Bag |
| Country Of Origin | Made In India |
| Thickness | 1 - 10 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Weighing Capacity | 10-50kg |
Being a customer-focused organization, we are engaged in offering Scaffolding Joint Pins. These pins are designed and manufactured under the strict supervision of professionals only for compression joints. The offered products provide high strength as these are made using high quality raw material following international standards.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Pipe Size | 40 mm |
| Material | Mild Steel |
| Type | Internal |
| Finish | Galvanized |
| Material Grade | Mild Steel |
| Weight | 200 to 800 gm |
| Lock Type | Spring Pin |
| Standard | EN 74 |
| Packaging Type | Gunny Bag |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Length | 48.3 mm |
Product Details:
| Pipe Size | 40 mm |
| Type | External |
| Finish | Zinc Plated |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Weight | 2.3 kg |
| Work Temperature | 0-95 DegC |
| Lock Type | Bolt Nut |
| Standard | BS 1139 |
| Country Of Origin | Made In India |
| Thickness | 4 to 10mm |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | Carbon Steel |
Our domain expertise has enabled us to come up with Adjustable Joint Pin. These column clamps are widely used with both steel and timber shuttering. The offered products can be availed by the customers in different specifications in order to meet their diverse requirements.
Features: