Scaffolding Pipes
Leading Manufacturer of scaffolding pipes from Chandigarh.
Approx. Price: Rs 58 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kilogram |
| Pipe Outer Diameter | 42 mm |
| Wall Thickness | 2.9 mm |
| Pipe Length | 4 m |
| Material | Mild Steel |
| Steel Grade | IS 1161 |
| Surface Finish | Pre Galvanized |
| Pipe Type | Welded Pipe |
| End Type | Plain End |
| Usage | Cuplock System |
| Country Of Origin | India |
| Thickness | 1.2 - 12 mm |
| Setion Shape | Round |
| Length | 2 to 5 m |
We are instrumental in offering
Scaffolding Pipes. The tubes offered by us are manufactured under the strict supervision of experts making use of premium quality material and employing latest machines. These tubes are extensively used where heavy loads need to be carried. Owing to the sturdy construction and resistance against corrosion properties, these are widely applauded in this competitive market.