Product Details:
| Closed height | 2 m |
| Open height | 3 m |
| Outer tube dia | 73 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Building Construction |
| Load capacity | 30 kN |
| Prop type | Light duty |
| Plate size | 150x150 mm |
| Coating | Powder coated |
| Thread type | Cut threaded |
| Prop weight | 15 kg |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Adjustable Telescopic Prop.