Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Head Type | Detachable U Head |
| Material | Mild Steel |
| Jack Length | 450 mm |
| U Head Size | 100x125 mm |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Surface Finish | Galvanized |
| Brand | deesons metal industries |
| Thread Type | Square Thread |
| Usage | Beam Support |
| Country Of Origin | India |
| U Gead of Size | 100 x 100 x 75 x 5 mm |
| Base Plate of Size | 150 x 150 x 6 mm |
| Pipe Diameter | 2 - 15 mm |
We have gained immense popularity in the market for offering a high quality range of Stirrup Head to the esteemed clients. These products are appreciated in the market for their dimensional accuracy, durability and corrosion resistance. Moreover, we make sure to design these products at our sophisticated unit by employing latest technology and advanced machinery.
Technical Specifications: