Product Details:
| Component Type | Horizontal Ledger |
| Tube Diameter | 42.7 mm |
| Material | Mild Steel |
| Tube Thickness | 3.0 mm |
| Standard Length | 2.5 m |
| Size | 1000 to 3000 mm |
| Ledger Length | 0.9 m |
| Material Grade | IS 1239 |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Steel Grade | High Tensile |
| Weight | 5 to 20 Kg |
| Usage Application | Building Construction |
| Length | 1-3 Mtr |
We are a trustworthy manufacturer of Vertical Scaffolding Cuplock. Our team procure durable and standard iron and steel alloys to manufacture this range of products. In addition to this, we fabricate these products in various sizes, weights and dimensions. This assists us to maximize the satisfaction level of our highly respected customers. Owing to easy movable feature, these products are easy to use in the field.
Features:
Specifications:
Size | Weight |
3000 mm | 16.10 kg |
2500 mm | 13.40 kg |
2000 mm | 10.90 kg |
1500 mm | 9.10 kg |
1000 mm | 5.00 kg |
Product Details:
| Component Type | M S VERTICAL CUPLOCK |
| Material | Steel |
| Tube Thickness | 3.2 mm |
| Weight | 2.30,Kg,-,13.65 |
| Joint Gap | 500,mm |
| Surface Type | Hot,Dipped,Galvanized |