Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Closed height | 2 m |
| Open height | 3.5 m |
| Outer tube dia | 63 mm |
| Load capacity | 40 kN |
| Prop type | Light duty |
| Plate size | 150x150 mm |
| Material | Mild Steel |
| Prop material | High tensile steel |
| Coating | Powder coated |
| Thread type | Roll threaded |
| Outer Tube Diameter | 60mm |
| Wall thickness | 1.4-4.0mm |
| Length | 1-4 m |
| Size | Closed Height | Extended Height | Loaded at Closed | Loaded at Extended | Approx.Wt. |
| OM | 1 | 1.75 | 3500 KG | 3000 KG | 11.1 KG |
| IM | 1.5 | 2.75 | 3200 KG | 2300 KG | 15.1 KG |
| 2M | 2 | 3.25 | 3000 KG | 2200 KG | 16.8 KG |
| 3M | 2 | 3.75 | 2900 KG | 2000 KG | 19.1 KG |
| 45M | 3 | 4.65 | 2300 KG | 1150 KG | 22.5 KG |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| System type | Prop and fork head |
| Material | Steel |
| Max working height | 4 m |
| System capacity | 80 kN per leg |
| Included items | Props only |
| Prop outer dia | 63 mm |
| Application | Slab shoring |
| System material | MS |
| Coating | Painted |
| Length | 0.7,-,4.0,m |
| Thickness | 1.5,-,3.0,mm |
| Load Capacity | 32KN-40KN |
The range of Scaffolding Prop System offered by us is manufactured with only qualitative raw material and latest production technology. Widely used in the construction of the huge building, these shores are available in various sizes, diameters and other related specifications detailed by our esteemed customers.
Features:
Size | Closed Height | Extended Height | Loaded at Closed | Loaded at Extended | Approx.Wt. |
OM | 1.00 | 1.75 | 3500 KG | 3000 KG | 11.1 KG |
I M | 1.50 | 2.75 | 3200 KG | 2300 KG | 15.1 KG |
2 M | 2.00 | 3.25 | 3000 KG | 2200 KG | 16.8 KG |
3 M | 2.00 | 3.75 | 2900 KG | 2000 KG | 19.1 KG |
45 M | 3.00 | 4.65 | 2300 KG | 1150 KG | 22.5 KG |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Closed height | 2.5 m |
| Open height | 4 m |
| Outer tube dia | 63 mm |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Load capacity | 40 kN |
| Prop type | Heavy duty |
| Plate size | 150x150 mm |
| Coating | Painted |
| Thread type | Cut threaded |
| Prop weight | 30 kg |
| Weight | 17 -17.5kgs |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3mm |