Product Details:
| Plank Material | Mild Steel |
| Plank Length | 1.5 m |
| Plank Width | 230 mm |
| Material | Mild Steel |
| Plank Thickness | 1.5 mm |
| Surface Type | Anti Skid |
| Finish | Painted |
| Usage/Application | Scaffolding |
| Side Profile | Box Side |
| Load Capacity | 200 kg |
| Usage | Scaffolding |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Color Coted |
Offered by us is a high quality range of Scaffolding Walkway Planks to the customers, as per their requirements. These products allow mobility and communication through an opening. Moreover, the main functioning of these products is to facilitate one to stand, move or work in a hassle-free manner, along with the machinery used to execute the job.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kilogram |
| Plank Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Plank Length | 1.2 m |
| Plank Width | 240 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Plank Thickness | 1.5 mm |
| Finish | Hot Dip GI |
| Side Profile | Hook Type |
| Load Capacity | 150 kg |
| Usage | Scaffolding |
| Shape | Rectangular |
| Length | 8-10 Feet |
Offered by us is a high-quality range of Walkway Planks to the customers, as per their requirements. These products allow mobility and communication through an opening. Moreover, the main functioning of these products is to facilitate one to stand, move or work in a hassle-free manner, along with the machinery used to execute the job.
Features: