We are a top organization offering Wall Form System in the industry. Our marketing professionals and take care of the customizations detailed by our customers and coordinate with the production team to manufacture these systems in various sizes and diameters. The quality controllers also monitor the manufacturing process of these Wall form Systems. Therefore, our offered systems are widely known for sturdy construction,longer service life, easy usage, minimum maintenance and robust design.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kilogram |
| Formwork System | Aluminium Formwork |
| Material | Mild Steel |
| Facing Material | Steel Plate |
| Max Wall Height | 3500 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Surface Finish | Galvanized |
| Tie Rod Diameter | 17 mm |
| Allowable Pressure | 60 kN per sq m |
| Work Temperature | -10 to 100 Degree C |
| Panel Height | 1200 mm |
| Panel Width | 300 mm |
| Application | Retaining Wall |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 3-5 mm |
The Wall Form System offered by us is manufactured using standard and durable raw material obtained trustworthy manufacturing companies. Moreover, we also check the quality of these panels on the basis of various recommended parameters. We are also supported by spacious warehousing unit to store these Wall Form Panels. Our products are widely known for dimensional accuracy, robust design, long durability and high resistance from degradation.