Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kilogram |
| Brace Length | 2.4 m |
| Material | Mild Steel |
| Pipe Outer Diameter | 25 mm |
| System Type | Ringlock |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| End Connection | Fixed Pin |
| Usage | Tower Bracing |
| Country Of Origin | India |
| Thickness | 2.0 To 2.2 mm |
| Length | 1000 to 3000 mm |
| Width | 600 - 1800 mm |
We are instrumental in offering a high quality range of Cross Bracing to the customers. These products are manufactured by using 40NB medium or heavy class pipes that are sourced from the reliable vendors of the industry. Moreover, we make sure to employ latest technology and machinery for designing these products.
Sizes of Cross Braces :
Sr. No | Size (AxB) In mm | Spacing In mm | Length (L) In mm | Pipe Dia | Self Wt. In kgs. |
1 | 2500x1500 | 2500 | 2950
| 25NB 20NB | 9.25 7.50 |
2 | 2000x1500 | 2000 | 2550
| 25NB 20NB | 8.00 6.45 |
3 | 1250x1500 | 1250 | 2000
| 25NB 20NB | 6.35 5.15 |