We are offering Cuplock Scaffold System catering to the needs and requirements of our customers. From this category of product our customers can avail Cuplock System, Vertical Standard Cuplock, Horizontals Ledgers, Spigot Construction Equipment and Base Head Plate. This range of products is known for its sturdy construction, long durability, easy installation and high resistance to corrosion. Widely used in power industry, ship building industry, construction industry and process industry, our products are delivered after a strict quality check.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kilogram |
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Diameter | 15-20 mm |
| Pipe Thickness | 10 to 20 mm |
| Height | 5-10 Feet |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2700 Kg |
| System Type | Frame Scaffolding |
| Material | Mild Steel |
| Component Type | Ledger |
| Tube Diameter | 42.7 mm |
| Tube Thickness | 3.0 mm |
| Standard Length | 1.0 m |
| Material Grade | IS 1239 |
| Surface Finish | Painted |
| Usage Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1-3 Mtr |
| Size | 500-3000 mm |
| Thickness | 2.75 - 3 mm |