Product Details:
| Product type | Light duty prop |
| Closed height | 2 m |
| Load capacity | 30 kN |
| Shape | Pipe |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer tube dia | 60 mm |
| Span length | 3 m |
| Prop or span | Span |
| Material | High tensile steel |
| Coating | Powder coated |
| Application | Slab support |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Scaffolding Props & Spans.